Sakarya’da, 5 milyonu aşkın üyesi bulunan Türk Bayrağı Hayran Sayfası’na ulaşımı engelleyenFacebookyönetimi hakkında, savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Balıkesir’de okuyan işletme bölümü öğrencisi Ufuk Erbil’in, sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta iki yıl önce açtığı ve 5 milyon 465 bin üyesi bulunan ‘Türk Bayrağı Hayran Sayfası’na erişim, 19 Nisan’da engellendi.
Türkiye ve yurt dışında büyük ilgi gören Facebook’un en çok üyesi bulunan sayfasına erişimin sebepsiz yere engellendiğini öne süren, sayfanın Sakarya Temsilcisi ve Organizasyon Yöneticisi Erdoğan Erdoğan, erişimin engellenmesinin iletişim kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Erdoğan’ın ifadesini alan savcılık, konuyla ilgili inceleme başlattı.
Erdoğan, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılının Temmuz ayında sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta ‘www.facebook.com/turkbayragimiz’ uzantılı ‘Türk Bayrağı Hayran Sayfası’ açtıklarını söyledi. Türkiye’de ve dünya genelinde büyük ilgi gören sayfanın üye sayısının 5 milyonu aştığını kaydeden Erdoğan, bu sayfada gazi ve şehitlerin yanı sıra kamu yararına güzel paylaşımlarda bulunduklarını ifade etti.
Şehit aileleri ile gazileri ziyaret ettiklerini, gaziler için açılan yardım kampanyalarına destek verdiklerini anlatan Erdoğan, “2009 Haziran ayında Şırnak’ta kafasına aldığı kurşunla ağır yaralanan ve 111 gün yoğun bakımda kalan gazi Fırat Zorba’ya ev yapılması için Kastamonu Tosya Kaymakamlığı’nın başlattığı ‘Bir Tuğla da Sen Koy’ kampanyasına destek olduk. Sayfamızda, gazimiz için açılan yardım hesaplarını paylaştık. Kısa sürede gazimiz için gereken para toplandı. Yine şehit aileleri ve gazilerimizi ziyaret ediyoruz. İllerin tarihi ve turistlik yerlerinin resimlerini yayınlıyoruz. Facebook’a giriş yapan 23 milyon kullanıcı var. 5,5 milyonu Türkiye’den giriş yapıyor. Yurt dışından sayfamıza giriş yapan kişi sayısı 700 bin kişi. Turizme de katkı sağladığımızı düşünüyorum.” dedi.

Facebook’un en büyük Türk sayfası olduklarına dikkat çeken Erdoğan, sayfalarına erişimin 19 Nisan’da sebepsiz yere kesildiğini söyledi. Sosyal paylaşım sitesindeterörörgütünün propagandasını yapan yüzlerce site varken 5 milyonu aşkın üyesi bulunan Türk bayrağı sayfasının kapatıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:
“İlgili site ile mail yoluyla irtibata geçtiğimizde, hak ve özgürlükler yönetmeliğine aykırı olduğundan dolayı paylaşıma erişimi durdurduklarını belirtti. İhlalin söz konusu olduğunu düşünmüyoruz. Kasıtlı yapıldığına inanıyoruz. Biz herhangi bir ihlalde bulunmadık. Facebook yönetiminde ve adminlerinden birisinin bayrak ve Türk’lük konularından rahatsız olduğu görülmektedir.”
Sayfaya erişimin engellenmesinin iletişim kurallarına ve yönetmeliklerine aykırı olduğunu savunan Erdoğan, yasalara uygun iletişim hakkının engellenemeyeceği gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını bildirdi. Erdoğan, haksız uygulamanın bir an önce sonlandırılmasını ve sayfaya ulaşımın tekrar sağlanmasını istediklerini dile getirdi.

Reklamlar